Nejdůležitější obsah lékárničky nenosíte v ní, ale ve své hlavě!

Sebelépe vybavená lékárnička je vám k ničemu, když nebudete umět věci v ní obsažené použít a nebudete umět poskytnout první pomoc. Možností, jak se v tomto směru vzdělávat, máte nepřeberné množství, od populárně naučné nebo odborné literatury přes internetové kurzy první pomoci po zážitkové kurzy první pomoci pořádané armádou nebo složkami integrovaného záchranného systému.

Zapomeňte na vybavení z běžných autolékárniček!

Spoléháte-li se na obyčejnou autolékárničku zakoupenou na benzínce nebo její součásti používáte ve svých lékárničkách, tak s tím ale velmi rychle přestaňte. Cílem většiny výrobců takových lékárniček je vydělat peníze a obsah lékárniček také podle toho vypadá. Nekvalitní obvazy, náplast, co nelepí, nůžky, co nestříhají, trojcípé šátky pro trpaslíky, nefunkční škrtidla… Dejte si tu práci a lékárničku si vybavte jednotlivě zakoupeným, kvalitním vybavením.

Co do lékárničky?

To je hlavní otázka, kterou se při jejím vybavování budete zabývat. Pro začátek si uvědomte jedno. První pomoc lze poskytnout i pouze za pomocí trička, které máte na sobě. Vybavení laické lékárničky je tak spíše o tom, že za pomocí prostředků v ní obsažených situaci zvládnete lépe. Uvědomte si účel lékárničky. Jinak bude vybaven váš osobní zdravotnický balíček do kapsy, jinak lékárnička na výlety, lékárnička v domě nebo dílně, lékárna do auta a lékárna na náročnou expedici. V plánování obsahu vám pomůžou normy dohledatelné na internetu.

Jaký obal?

Za poslední tři roky jsem na internetu shlédnul snad všechny možné obaly na lékárničky, od IFAKů a osobních outdoorových po kufry profesionálů. Vybírat je opravdu z čeho, i když nutno dodat, že levné to zrovna není. Vybírejte podle toho, kolik toho lékárnička pojme a provedení obalu, které vám vyhovuje. Měkký obal je skladnější než tvrdá krabice. Obal by však měl být nepromokavý a omyvatelný, uvnitř přehledně rozdělený. Přehlednost je důležitá především proto, abyste jednak v krizové situaci neztráceli čas a jednak proto, že přehrabovat se například s krvácejícím prstem něčím, co připomíná uspořádáním spíše průměrnou dámskou kabelku než lékárničku, je přinejmenším nepraktické.

Třiďte!

I profesionál má své prostředky roztříděné podle typu a účelu. Jednak rozhoduje typ prostředků, protože každý vyžaduje jiné uložení a jinou přístupnost, a jednak akutnost potřeby. Je asi hloupost mít škrtidlo zahrabané pod vrstvou kinedrylu. Dělejte to taky tak. Jako návod vám může posloužit následující rozdělení.

Prostředky neodkladné první pomoci

Nejakutnější stavy jsou ty, při kterých je ohrožen život. Ať už jde o zástavy dechu, srdeční činnosti nebo stavy silného krvácení. Prostředky k jejich řešení je tedy dobré mít zvlášť umístěné a pěkně pohromadě.

Jsou to:

 • Jednorázové nesterilní rukavice – zejména při kontaktu s krví hrozí přenos závažných onemocnění a vy musíte v první řadě chránit sebe. Rukavice si proto vyberte podle své velikosti, a noste je v dostatečném množství. Profesionálové to dělají taky tak.
 • Turniket, škrtidlo – V případě vážnějších nehod dochází často k masivnímu krvácení. Pokud člověk krvácí z tepen, přichází o krev takovou rychlostí, že jde o stav přímo ohrožující život. Naučte se používat turniket nebo dostatečně silné škrtidlo tak, abyste pacientovi spíše neublížili. U turniketu je dobré mít lihový fix, kterým, třeba na čelo pacienta, označíte čas zaškrcení. Jde o důležitý údaj pro lékaře.
 • Rouška pro dýchání z úst do úst – I když podle pravidel laické první pomoci netřeba při resuscitaci provádět umělé dýchání, u stavů tonutí a otrav a zejména u dětí se toto doporučuje. U použití dýchací rouškynejde pouze o překonání ostychu, ale i vytvoření bezpečného prostředí pro zachránce, zejména při zranění v obličeji. Rouška má podobu buď masky, pro laika je však snazší (a skladnější) použít variantu plastové folie, která má uprostřed jednocestný ventil.
 • Sterilní rouška – Plastová folie o rozměrech většinou 20x20cm i více. Slouží při zranění hrudníku, kdy potřebujete zabránit úniku vzduchu z plic skrz zranění. Vytváří také sterilní prostředí. Vzhledem ke způsobu použití je dobré mít spolu se sterilní rouškou uloženou i kvalitní páskovou náplast.
 • Obvazový balíček, případně obvazová vata – Stavy silného krvácení spojené například s amputací končetin vyžadují, kromě zaškrcení, i krytí. K tomu slouží kvalitní obvazový balíček nebo dva s velkými polštářky. Dovoluje-li vám to účel lékárničky a prostor v ní, můžete jí doplnit o balík obvazové vaty.

Nástroje

Asi nebudete operovat, ovšem základní nástroje se vám čas od času hodí i pro drobnější úkony. Podle účelu lékárničky a svých schopností volíme mezi následujícími:

 • Svítilna a lupa – při úkonech spojených s první pomocí nebo ošetřením potřebujete dobře vidět. Ať už na příbalové letáky léků nebo při práci na ošetřování drobných poranění. Lupa je třeba nedocenitelným pomocníkem při identifikaci parazitů. Volíme plochou Fresnelovu, je skladnější. Malá LED svítilna na jednu tužkovou baterii se vám taky bude hodit.
 • Nůžky – Mají být dostatečně velké, nerezové, ostré a s kulatou špičkou. To proto, abychom například při rozstříhávání nohavice riflí pacienta nezranili. Ve velkých lékárnách vozíme nůžky dvoje – jedny na hrubou práci a druhé na jemnější. To pro případ, že by se nůžky při hrubší práci ztupily.
 • Skalpel nebo žiletka – Ač asi nejste lékař, obzvláště na dlouhých cestách daleko od civilizace občas drobný chirurgický zákrok udělat potřebujete. Někdo volí žiletku, někdo skalpel, někdo oboje.
 • Pinzeta – Třísky, cizí drobná tělesa v ranách. Není nad šikovnou pinzetu. Můžete zvolit tu s plochými čelistmi nebo s čelistmi do špičky. Ta umožňuje perfektní uchopení i nejdrobnějších předmětů. Jestli tyto dvě doplníte ještě o speciální pinzetu na odstraňování klíšťat, to už nechám na vás.
 • Peán – Něco pro fajnšmekry. Profesionální nástroj k uchopování jiných nástrojů, tamponů, kůže nebo tkání. Přesvědčte se ale, že nástroj ovládáte a znáte jeho použití. Existuje jich více druhů, a každý má jiné použití. Na trhu se nedávno objevil universální peán a právem se mu říká třetí ruka záchranáře.
 • Sterilní jehly – Propichování puchýřů, odstraňování třísek a podobné drobné zdravotní úkony se bez jehly neobejdou. Možná je oceníte i na cestách, kdy ji budete moci nabídnout lékaři v ušmudlané ordinaci, kde připadá jedna jehla na dvacet pacientů.
 • Šití – A tak nedělejte se, že jste si nikdy nepředstavovali, jaké to je si jako Rambo sám zašít roztrženou kůži. Někdy prostě není zbytí. Pak oceníte profesionální šicí sadu. Koupit jí ve specializovaném obchodě není problém.
 • Svírací špendlíky – Fixace obvazů, kompletace závěsu z trojcípého šátku, provizorní oprava roztrženého oděvu, pod kterým je ošetřené zranění. Hlavně jimi prosím nepropichujte zapadlý jazyk. Jednak zapadlý jazyk nepoznáte, jednak vám to ani nepůjde a jednak je to pitomost.
 • Teploměr – Základní diagnostický nástroj. Pozor na ty se rtutí, můžete mít problém při letecké přepravě a zároveň pozor na ty mercuryfree, v horečce je nemáte téměř šanci sklepat. Elektronické teploměry zase nemusí být spolehlivé a navíc jsou závislé na bateriích.
 • Zrcátko – Asi spíš než přikládat ho člověku v bezvědomí k ústům a čekat zda se orosí, ho použijete při sebeošetřování, až se budete potřebovat podívat na místa, kam si normálně nevidíte.

Léky

Na cesty do exotických míst si část léků vezete už v sobě v podobě očkování pro danou oblast. Protože se ale nevyhnete komplikacím, budete potřebovat nějaké další léky. Nezapomeňte ponechat si i příbalové letáky. Pozor na expiraci léků.

 • Průjem – Rozlišujte léky, které zastaví průjem a které léčí jeho nejčastější příčiny. Endiaron nebo Ercefuryl vezměte při podezření na střevní infekci, imodium při prudkých průjmech (i když jen blázen nenechá odejít to, co v těle nemá co dělat) a nepohrdejte ani živočišným uhlím, kromě zastavení průjmu se používá při některých lehčích otravách jako prostředek první pomoci. Vhodným lékem je také reasec.
 • Bolesti – Bolest dokáže být nepříjemná a traumatizující. Každému vyhovuje něco jiného, podle toho se tedy rozhodneme pro paralen, ibuprofen, korylan, nalgesin, ibalgin nebo algifen. Pro ošetření lokálních bolestivých stavů u svalů je vhodné použít voltaren, aulin nebo ibuprofen mast.
 • Horečka – anopyrin, paralen, acylpyrin volíme při horečce. Spousty lidí dělá chybu, že léky na horečku nasazují už při zvýšené teplotě.
 • Alergické reakce – dithiaden, fenistil, zyrtec, zodac jsou léky, které použijete při alergické reakci. Poraďte se se svým lékařem, který je pro vás v předpokládaných situacích nejvhodnější.
 • Plísně a opruzeniny – obzvláště v tropických oblastech častý problém, plíseň nohou zná asi každý cestovatel. Je tedy dobré v lékárničce mít prostředek proti plísním. Pokud váš problém nevyřeší manganistan draselný (pozor, podléhá zákazu přepravy u většiny leteckých společností), pořiďte si canesten nebo mykoseptin. Divy dokáže i obyčejný dětský zásyp, který si někteří cestovatelé ředí zásypem septonex. Službu při poranění v oblastech podrážděné pokožky Vám udělá i zinková mast. Obyčejný krém můžete vyměnit za calciovou mast, ta vám také pomůže udržet zdravou kůži.
 • Zánětlivé stavy – Při výskytu celkového zánětlivého stavu v zahraničí daleko od civilizace nebudete přemýšlet o škodlivost nadužívání antibiotik. Při cestě do takových končin je tedy dobré opatřit si dvě až tři různé dávky širokospektrých antibiotik. Například ampicilin, augmentin, deoxymykoinnebo Rulid. K ošetření lokálních zánětů, například hnisajících ranh, je vhodné do lékárničky přidat framykoin, kvůli případnému zánětu spojivek nebo závažných problémů s očima opthalmo-septonex.
  Specifické léky dle potřeby – Víte, jakými obtížemi trpíte, a podle toho si léky do lékárničky doplňte. Ať už víte, že potřebujete kinedrylem řešit každou vaši jízdu v dopravním prostředku nebo víte, že jste náchylní k průjmům a je tedy vhodné posílit armádu příslušných léků.

Zdravotnické prostředky

 • Desinfekce – Septonex je desinfekce nejširšího použití, doplnit jej můžete o ampuli s jodem, která je k dostání v lékárnách. Nejen že jí můžete použít k desinfekci vody, ale jod je schopen v počátku zastavit infekci zanesenou do těla při bodnutí nebo kousnutí hmyzem. 3% roztok peroxidu vodíku použijete zejména na rány s předpokládaným nebo již probíhajícím špatným průběhem hojení. Vyvarujte se použití desinfekce lihem, ta následně komplikuje hojení ran. Lékárnu je vhodné doplnit o desinfekci na ruce v podobně desinfekčních ubrousků, desinfekčního bezoplachového mýdla nebo sterilia, které k desinfekci rukou používá zdravotnický personál. K desinfekci ran je však nepoužívejte.
 • Popáleniny – Vyvarujte se ošetřovat čerstvé popáleniny různými krémy. Pro první pomoc i následnou péči slouží speciální prostředky. Rozsáhlé a závažné popáleniny neošetřujeme ničím, drobné, čerstvě vzniklé popáleniny můžeme ošetřit náplastmi na popáleniny nebo prostředky profesionální řady WaterJel či panthenol.
 • Výplach očí – Podráždění očí nebo vniknutí cizích, drobných těles si někdy vyžaduje jejich výplach. Volíme k němu borovou vodu nebo přípravek ophtal. Dobré je, když je prostředek doplněn speciální vaničkou sloužící k jeho aplikaci.
 • Akutol – Neboli tekutý obvaz. Znáte to, odřete si kůži, obvazovat to nebo lepit na to obří čtverec je příliš hysterické a nezakryté to nechat nemůžete. Pokud vám takové zranění hrozí a máte na něj místo, přibalte i tenhle sprej. Pozor, je to tlaková nádoba a jako taková může být vyloučena z letecké přepravy.
 • Traumacel – Oblíbené hemostatikum, tedy prostředek k zastavení krvácení. Používejte jen u drobných zranění. Pokud si vezmete příklad z amerických válečných filmů a někomu nasypete celou dvougramovou lahvičku do rány, tak vás doktor jistě nepochválí. Na zranění uší, prstů a jiných částí, které většinou nezastavitelně krvácí, je však k nezaplacení.
 • Kostkový balený cukr – Až vám zase v restauraci nebo kavárně přinesou cukr a ten bude z těch vzácnějších, tedy kostkový, balený většinou po dvou kostkách, nechte si ho do své lékárničky. Pokud se totiž setkáte s diabetikem ve stavu s nízkou (hypoglykemie) nebo vysokou (hyperglykemie) hladinou cukru v krvi, první pomocí je podat mu právě cukr. Stav s vysokou hladinou cukru v krvi tím nezhoršíte, v případě nízké hladiny však podání cukru výrazně pomůže.

Obvazový materiál

 • Hotové obvazy – Nebo také obvazové balíčky. Jak název sám napovídá, jedná se o kompletní obvazový prostředek v jednom balíčku. Většinou obsahuje sterilní obinadlo a na něm navlečené dva polštářky
 • Sterilní obinadla – sterilně zabalený smotek obinadla k nejširšímu použití. Vyrábí se v různých délkách a šířkách z bavlny nebo syntetického materiálu.
 • Pružná obinadla – Slouží k fixaci kloubů nebo traumatizovaných svalů. Používá se jich také při první pomoci po uštknutí hadem. Ostatně chcete-li si pořídit opravdu mazácké pružné obinadlo, hledejte na internetu výraz snakebandage.
 • Sterilní krytí, krycí obvaz, sterilní čtverečky – A někdy i obdélníčky, jsou kusy sterilní látky o různých rozměrech, balené většinou po dvou kusech, sloužící ke krytí ran. Pozor, nespleťte si je při použití se čtverečky, které mohou být napuštěné léčebnou látkou, to pak mají konkrétní použití (popáleniny, mastné krytí atd.)
 • Trojcípý šátek – kromě závěsu paží kolem krku může trojcípý šátek sloužit k ošetření amputovaných prstů, zranění hlavy, je také zdrojem rozměrného krycího materiálu.
 • Náplasti – nepřeberné množství jich naleznete na trhu. Páskovou náplast je lepší pořizovat kvalitní textilní, když chcete, můžete jí doplnit o tu antialergickou. Předpřipravené náplasti pak mohou mít podobu pásek, proužků s polštářky, kulatých náplastí s flastrem na zalepení očí nebo sterilních čtverečků s náplastí přesahující je ze všech stran. Zvláštní náplasti jsou motýlkové, kterými lze ošetřit ránu podobně jako při šití. Stejnou funkci mají výrobně předpřipravené tenké lepicí pásky.
 • Izotermická folie – nepatří sice mezi obvazový materiál, ale je s ním vlastně příbuzná. Izotermická folie představuje účinný prostředek pro udržení tělesné teploty. A je opravdu jedno, z které strany jí použijete a zda je stříbrná, zlatá nebo barevná. Udržet teplotu pacienta je jedním z důležitých protišokových opatření.

---

Metodiku vytvořil:
Zdeněk Žižka, velitel zdravotního odboru republikového štábu Zemské domobrany

STRÁŽ CIVILNÍ OCHRANY OBYVATELSTVA (C.O.O.)

STRÁŽ CIVILNÍ OCHRANY OBYVATELSTVA je spolková odborná divize spolku ZEM-DOM z.s. (dále divize C.O.O.), založená 15.3.2019 a zaměřená zejména na oblast civilní ochrany a zajištění ochrany tzv. měkkých cílů v obci resp. kraji. Pod pojmem civilní ochrana je podle dnešní legislativy chápán souhrn činností a postupů věcně příslušných orgánů a dalších zainteresovaných orgánů, organizací, složek a...

ZEMSKÁ DOMOBRANA (Z.D.)

ZEMSKÁ DOMOBRANA je spolková odborná divize spolku ZEM-DOM z.s. (dále divize Z.D.), založená 28.10.2017 (skutečně před založením spolku ZEM-DOM z.s.) a zaměřená především na oblast civilní obrany a přípravy občanů k obraně státu. Zemská domobrana je dobrovolný sdružení osob (normálně žijících civilním životem a v případě nutnosti mobilizovaných), členů spolku (divize Z.D.) označovaných jako...