Vážení přátelé, po kolapsu civilizace, válce, přírodních katastrofách globálního charakteru bude nedostatek antibiotik a proto jak je nahradit? Antibiotika nelze bez patřičného vybavení, znalosti, laboratoří a sterilního prostředí vyrobit. V případě zničení laboratoří musíme přejít k alternativním prostředkům. Někteří namítají, že to lze. Ano jsou návody, ale jsou rizikové a pravděpodobně spíše uškodí. Proto je zde alternativa, která neublíží, ale trvá delší čas, než začnou působit. Každopádně se vrátíme zpět o sto let a budeme muset léčit jak za 1 světové války.

Alexander Fleming varoval před možností vzniku rezistence na antibiotika už v roce 1945. Ve stejném roce, ve kterém obdržel Nobelovou cenu. Sám tvůrce penicilinu věděl, že pod dávkování mikroby nezahubí, ale naopak posílí. Čísla týkající se nezničitelných superbacilů z našeho okolí jsou děsivá. Antibiotika už nestačí ani na obyčejnou virózu.

Naštěstí nás matka příroda obdařila mocnými přírodními pomocníky:

Česnek

V 18. století tato bylinka pomohla zastavit mor. Česnek je známý pro své antibiotické, protivirové a protiplísňové účinky. Pomáhá nakopnout imunitní systém, snižuje pravděpodobnost onemocnění srdce a mozkové mrtvice. Obsahuje velké množství vitamínů, hlavně C a antioxidantů (zhruba 400 různých látek), které hubí bakterie a volné radikály v krvi. Užití je všestranné od bolesti ucha po zánět průdušek, chřipku a nachlazení, ale také proti plísním a rakovině. Nejúčinnější je v čerstvé podobě. Je však tak silný, že může popálit kůži.

Cibule

Podobně jako v česneku je v cibuli obsažená silná antibiotická látka alicin. Navíc cibule obsahuje řadu minerálů a vitamínů (vitamín C, E, B, železo, hořčík, zinek, chróm a kyselinu listovou). Díky sirným sloučeninám dezinfikuje sliznice horních dýchacích cest, když ji krájíte. Při pokládání na bolavá místa snižuje otoky, mírní bolest a snižuje horečku. Pojídání cibule působí příznivě na sliznice střev.

Med

Další běžně dostupný pomocník. Nejnovější studie dokazuji, že med je jedním z nejlepších přírodních antibiotik. Všestranný bojovník, který ničí bakterie! Při nanesení na kůži urychluje hojení ran a jizev. Cumlání polévkové lžíce medu zabere na bolesti v krku, kašel, zánět průdušek (pít i potírat oblast průdušek), bolesti a poranění dásně a zubů. Přirozeně vyvolává a podporuje pocení.

Koloidní stříbro

Dezinfekční a antibakteriální vlastnosti koloidního stříbra byly moderní vědou objeveny teprve v minulém století. Řada klinických studií prokazuje sílu koloidního stříbra v boji proti bakteriím, plísním a virům. Na rozdíl od klasických antibiotik však nemá vedlejší účinky. Koloidní stříbro mocně urychluje jakoukoli léčbu. Na rozdíl od klasických antibiotik, která zabírají jen na několik typů bakterií, koloidní stříbro eliminuje zhruba 700 typů patogenů.

Kurkuma

Tato bylinka se již po staletí používá v ajurvédě a v čínské medicíně při léčení velkého záběru infekcí. Pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky si zasloužila titul královny v boji proti bakteriálním infekcím.

Echinacea

Třapatka úzkolistá má ze všech kytiček tohoto rodu nejsilnější antibiotické účinky. Bylinka urychluje hojení jizev a zabraňuje infekcím. Pomáhá tělu vypořádat se s nemocí posílením vlastních léčivých schopností a zkracuje délku léčby. Přímá aplikace zabírá na ekzémy a psoriázu, výborná na sluneční popáleniny.

Lichořeřišnice

Silné přírodní antibiotikum ze zahrady. Léčí záněty močového měchýře a močových cest. Pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku (infekce dýchacích cest). Při častém užívání však snižuje plodnost.

Oreganový olej

Tento esenciální olej účinně zabíjí bakterie a koky. Obsahuje antioxidační, antiseptické, protivirové, protiplísňové, protizánětlivé a protiparazitární látky. Navíc tlumí bolest. Studie dokazuji, že se účinky oregánového oleje dají srovnávat s účinky většiny antibiotik.

Tea tree olej

Tohle je také velmi mocný esenciální olej. V posledních letech se osvědčil v boji proti antibioticky rezistentnímu zlatému stafylokokovi. Aby jeho účinek byl nejsilnější, musí být v nenaředěné formě. Nejčastěji se pro své antiseptické a hojivé vlastnosti aplikuje na kůži.

Zázvor

Více než polovina bylinných směsí čínské medicíny obsahuje zázvor. Kromě toho, že léčí různé choroby, zázvor uklidňuje podrážděný žaludek a ulehčuje trávení. Velmi účinný je, když ho pijete jako čaj s medem. Nejlepší je zachytit symptomy nemoci hned zkraje a okamžitě nasadit některou z přírodních metod. Nemáte-li odvahu jíst syrový česnek, nebo cibuli zvolte bylinnou tinkturu nebo koloidní stříbro. Pokud se Vám nepodařilo zapudit bacily a nemoc propukla, vytrvejte. Přeléčení za pomocí přírodních antibiotik může trvat déle. Budete však vědět, že si neničíte střevní mikroflóru a že pomáháte tělu, aby bojovalo s bacily vlastními inteligentními silami.

Chloritan sodný

Do sklenice se kápne připravený roztok chloritanu sodného (MMS) a 5ti násobné množství aktivátoru - 10% kyseliny citrónové. Roztok se promíchá krouživým pohybem sklenice a nechá 3 minuty stát. Sklenice se pak dolije 1 / 2 dl vody, ovocné šťávy nebo bylinkového čaje a po vypití zapije dalším 1-2 dl tekutiny. Ovocná šťáva by neměla být citrusová nebo s obsahem kyseliny askorbové E300, neboť další množství vitaminu C snižuje účinnost roztoku. Vhodná je například čistá jablečná nebo hroznová šťáva. Pokud necháte MMS1 aktivovat trochu déle (do 10 minut), nebo vypijete sklenici dolitou vodou nebo šťávou později (do hodiny), nemá to zásadní vliv na účinnost.

Množství dávky MMS1 se liší podle nemoci, ale platí zásada, že třeba začít vždy pouze s jednou kapkou MMS1 (+ 5 kapek aktivátoru) a dávku postupně po kapce zvyšovat. U dětí nebo velmi nemocných lidí je dobré začít pouze s poloviční či čtvrtinovou dávkou. Pokud jste alergičtí na kyselinu citrónovou, lze použít k aktivaci i ocet CH3COOH (stejný počet kapek jako při použití kyseliny citronové). Kapátko střední velikosti se dá sehnat v lékárně nebo v internetových prodejnách zaměřených na prodej MMS1, MMS2 a přídavných produktů na jejich aplikaci.

Účinky MMS versus účinky antibiotik

Opakované a nadměrné užívání antibiotik vede k oslabení imunitního systému, protože choroboplodné zárodky jsou pomocí antibiotik zlikvidovány dříve, nežli si proti nim vytvoří imunitní systém dostatečně kvalitní protilátky. Při opakovaném setkání se stejným mikrobem může tedy dojít k opakovanému onemocnění. Nyní již však má tento mikrob patrně vytvořenou resistenci vůči tomu antibiotiku, kterým byl pacient posledně léčen. Pro zvládnutí klinicky stejné choroby je nutné nasadit odlišné antibiotikum. Když choroba pravidelně recidivuje těmto rizikům se pacient nevyhne.

Naproti tomu MMS, jako minerální doplněk působí, skoro jako super nabíječka imunitního systému, jeho léčebné účinky spočívají v aktivování a pomoci vlastnímu imunitnímu systému, k jeho posílení natolik, že pak překoná mnoho nemocí (chřipka, nachlazení, alergie…) často do 24 hodin.

Co je imunita? Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.

Čekanka

Používá se kořen (jemně působící hořčiny), který má protizánětlivé účinky, antibiotické účinky, čistí krev, desinfikuje střeva, mírně zvyšuje vylučování žluče a je úspěšný proti parazitům. Doporučuje se: odvar, šálek čaje 3x denně

Jalovec – plody

Je močopudný, podporuje látkovou výměnu, čistí krev, má antibakteriální a antivirotické účinky Doporučuje se: výluh nebo sirup, použití čajová lžička denně

Hloh – sušené květy

Upravuje krevní tlak, rozšiřuje věnčité tepny, příznivě působí na prokrvení cév a tkání, podporuje činnost ledvin, má antisklerotické účinky. Doporučuje se: odvar ve formě čaje

Fazole – plody

Jako jídlo jsou doporučeny při diabetu, podporují močopudné a vylučovací schopnosti střev. Doporučuje se: předem namočené se vaří do měkka.

Máta – listy

Zlepšuje dýchání, uvolňuje křeče a napětí ve svalovině, napomáhá vylučování trávicích enzymů a žluče, omezuje plynatost, stimuluje nervový systém. Doporučuje se: odvar, čaj

Rakytník

Omlazuje opotřebený organismus, má protinádorové vlastnosti, napomáhá při rekonvalescenci, má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu. Doporučuje se: rakytníkový olej

Brusinky

Používají se při bolesti v krku, při zánětu močových cest, ničí také streptokoky a E.Coli. Doporučuje se: sušené plody, výluh

Borůvky

Dezinfikují trávicí soustavu. Navíc obsahují velmi cenné vitamíny a vlákniny. Účinně pomáhají vašemu zraku, při léčbě cukrovky, bolestech v krku a angínách. Doporučuje se: v sušené formě, vmíchat do probiotika (jorugtu) atd.

Existuje mnoho přírodních antibiotik, které mohou být použity lidmi, kteří mají například alergii na farmaceutické antibiotika. Přitom nás přírodní antibiotika již od nepaměti obklopují. Proč se jim tedy mnohdy zdánlivě nelogicky vyhýbáme? Ano, chemii vděčíme za mnohé, ale nesaháme po ní příliš často? Právě přírodní antibiotika jsou cestou jak chemii a přírodu, alespoň zdánlivě, dát opět do přibližné rovnováhy.

Jaké jsou nežádoucí účinky antibiotik a jak je minimalizovat?

 • antibiotika likvidují všechny bakterie, tedy i ty dobré, které nutně potřebujeme. Přicházíme tak o zdravé střevní bakterie a následkem toho nás mohou postihnout průjmy nebo naopak zácpa. Trávení nebude fungovat tak jak má.
 • Pomoc: Bereme probiotika a bereme je v mezi čase mezi antibiotiky a dále pak ještě měsíc po dobrání antibiotik. O čem se ale nemluví a dokonce i na příbalových letácích jsou prapodivné informace je, kdy je probiotika vhodné užívat. Nejlepší čas je vždy na lačno, těsně před spaním. Jestliže berete ATB v 10:00, v 18:00 a ve 2:00, bereme probiotika ve 22:00. Probiotika si můžete koupit běžně v lékárně – volte ty, které mají nejvíce bakterií, např. Biopron. - Zdravá probiotika si můžete doma i vypěstovat. Vřele Vám doporučuji zeleninové Pickles, na které je zrovna ideální čas a je to velice snadné. Pro správné bujení zdravých bakterií a především právě laktobacilů nepřidávejte sůl, ale med a vsypte jednu tobolku probiotik. Pickles si raději dosolte na talíři, protože sůl brání mléčnému kvašení.
 • Nezapomeňte i na Prebiotika. Jedná se o živnou půdu pro probiotika. Mezi ně patříinulin, který se hojně nalézá v čekance a yaconu.
 • Rezistence na antibiotika – jak jsem psala výše, neužívejte antibiotika dle své samostatné úvahy, ale pouze po poradě s lékařem a po jeho důkladném vyšetření.
 • Nikdy dětem a těhotným nepodávejte antibiotika ze skupiny fluorochinolonů – poškozují růstové chrupavky u vyvíjejících se dětí
 • Antibiotika mohou způsobit i alergickou reakci. Nejběžnější jsou vyrážky, a bohužel nelze vyloučit ani anafylaktický šok. Jedná se však o vzácnost, bohužel to se nedá říct o vyrážkách, které bývají časté.
 • Pokud máte problémy s ledvinami, dbejte zvýšené pozornosti, protože řada antibiotik působí na ledviny toxicky a buňky vývodních kanálků ledvin mohou začít odumírat.

Na co je ještě potřeba dávat pozor?

Při užívání antibiotik se lidé často ptají, jestli mohou při užívání ATB jíst citrusy nebo mléčné výrobky. Na toto je potřeba se ptát svého lékaře nebo lékárníka, popřípadě pročíst příbalový leták. Každá antibiotika jsou jiná. Na co je rozhodně potřeba dávat pozor a čemu se vždy vyvarujte, jsou grapefruity. Nejezte grepy ani šťávu z nich, když užíváte jakékoliv léky.

Jak ještě můžete podpořit svou imunitu?

 • Přírodní antibiotika - s výjimkou komplikovaných bakteriálních infekcí volte v případě nemoci přírodní antibiotika jako koloidní stříbro, lichořešnici, česnek, medvědí česnek
 • Spánek – pravidelný spánek je základním stavebním kamenem našeho zdraví a platí to jak v době, kdy jsme zdraví, tak v období nemoci, kdy to platí trojnásobně.
 • Zdravá strava – každý den si dopřávejte hojnost zdravých potravin, čerstvého ovoce a zeleniny. Obsahují důležité vitamíny, minerály, enzymy, které jsou důležité pro snadné trávení a také důležitou vlákninu. Vláknina je potřebná k podpoře zdravé střevní mikroflóry, čistotu střev a jejich zdravému pohybu. Zpomaluje vstřebávání cukrů a tím šetří naši slinivku. Zdravá střeva = zdravé tělo
 • Doplňky stravy – nepostradatelným doplňkem ve vaší domácnosti by měl být čistývitamín C bez aditiv. Protože pouze ten můžete konzumovat ve zvýšeném množství bez obvyklých nežádoucích účinků. Českým zdroje vitamínu C je rakytníková šťáva. Příjemným benefitem vitamínu C je, že zpomaluje proces stárnutí.
  Dalším nepostradatelným doplňkem jsou beta glukany. Beta glukany jsou velmi silné antioxidanty, které výrazně působí proti volným radikálům a tím významně snižují riziko onemocnění a to i takové onemocnění jako je rakovina. Beta glukany se dnes používají právě i při její léčbě a pro nápravu organismu při radioterapii. Jedním ze zdrojů beta glukanů jsou houby Hiratake a Shiitake. Tyto houby ale nepředstavují jediný zdroj betaglukanů. Můžeme je nalézt také v jiných houbách, ječmenu nebo ovsu. Ovšem nejúčinnější betaglukany jsou ty, které jsou již izolovány od ostatních látek, na které se běžně vážou a tím se snižuje jejich efektivní využitelnost pro naše zdraví.
  Na podporu imunity a proti zánětům je důležitý dostatek omega 3 mastných kyselin. Kvalitním zdrojem jsou Chia semínka a chia olej a také lněná semínka a lněný olej. V oleji je vždycky vyšší poměr Omega 3 Nejsilnější a nejoblíbenější prostředek na podporu imunity je černucha setá - černý kmín. Při používání oleje z černého kmínu 2krát denně byl za 4 týdny zjištěn nárůst T- lymfocytů o více než 70 %.
 • Čerstvý vzduch – nezapomínejte doma často a pravidelně větrat. Už když se probudíte, je optimální si dobře vyvětrat a nadýchat se čerstvého vzduchu. Ten nám řádně rozproudí krev v žilách, doplníme chybějící kyslík, tělo řádně ožije a nastartuje se. Večer se nám zase bude dobře spát. Pokud jsme nemocní, určité také často větráme, ale dbáme, abychom neprochladli. Čerstvý vzduch je opět nepostradatelný proti působení volných radikálů.

---

Metodiku vytvořil:
Zdeněk Žižka, velitel zdravotního odboru republikového štábu Zemské domobrany

 

STRÁŽ CIVILNÍ OCHRANY OBYVATELSTVA (C.O.O.)

STRÁŽ CIVILNÍ OCHRANY OBYVATELSTVA je spolková odborná divize spolku ZEM-DOM z.s. (dále divize C.O.O.), založená 15.3.2019 a zaměřená zejména na oblast civilní ochrany a zajištění ochrany tzv. měkkých cílů v obci resp. kraji. Pod pojmem civilní ochrana je podle dnešní legislativy chápán souhrn činností a postupů věcně příslušných orgánů a dalších zainteresovaných orgánů, organizací, složek a...

ZEMSKÁ DOMOBRANA (Z.D.)

ZEMSKÁ DOMOBRANA je spolková odborná divize spolku ZEM-DOM z.s. (dále divize Z.D.), založená 28.10.2017 (skutečně před založením spolku ZEM-DOM z.s.) a zaměřená především na oblast civilní obrany a přípravy občanů k obraně státu. Zemská domobrana je dobrovolný sdružení osob (normálně žijících civilním životem a v případě nutnosti mobilizovaných), členů spolku (divize Z.D.) označovaných jako...