Vytisknout

Často slyším na adresu domobranců slova despektu a opovržení – jo, to jsou ti obtloustlí staříci nebo životem nedocenění muži středního věku, kteří běhají po lesích a hrají si tam na vojáky. Něco mezi neškodnými blázny a naivními hlupáky. Navíc proč bychom měli mít nějakou domobranu, když tu máme profesionální armádu a stále se rozrůstající neméně profesionální policejní sbor? Často tato slova slýcháme právě od těchto profesionálů. Naštěstí ne všichni z nich mají názory typu já mám zbraň, moje manželka a děti také my se ubráníme. Komu se ubráníte!? Jednotlivým kriminálníkům, to zřejmě ano. Ale proti hordě ozbrojených útočníků nemáte SAMI sebemenší šanci!

Je tomu skutečně tak, opravdu nemáme nic lepšího na práci než si ve svém volnu hrát na vojáky? Cvičit, vylepšovat vybavení, získávat další zkušenosti, organizovat se, zocelovat a ztmelovat.

Všem těmto na nás s despektem hledícím lidem bych chtěl říci:

- Skutečně si myslíte, že členové domobrany – bývalí vojáci ČSLA a Armády České republiky, účastníci bojových misí v Afghánistánu, Iráku nebo na Balkáně s válečnými zkušenostmi mají potřebu hrát si jako kluci na vojáky?

- Skutečně si myslíte, že třeba plukovníci v záloze, kteří v době své aktivní služby veleli jednotkám o mnoha tisících vojáků a s množstvím bojové techniky, které dnešní naše armáda nemá v počtech ani jako celek, podílející se na cvičeních v rozsahu o kterém si dnešní NATO může nechat jen zdát, mají ve svém důchodovém věku potřebu hrát si jako kluci na vojáky?

- Skutečně si myslíte, že tátové od rodin, vysokoškolští pedagogové, dělníci z třísměnných provozů nebo soukromí podnikatelé nemají nic lepšího na práci, než si hrát jako kluci na vojáky?

Pokud si to stále myslíte, je mi vás upřímně líto, protože nemáte schopnost vidět dále než na špičku svého nosu. Neznáte slova jako vlast, vlastenectví, hrdost na odkaz svých předků a povinnost přenechat toto dědictví v pokud možno ještě lepším stavu pro další generace našich dětí a vnuků. Muži a ženy, kteří se ve svém volném čase a za svoje peníze (na rozdíl od činnosti většiny bohatě dotovaných politických tzv.„neziskovek“) učí připravovat se na věci možné příští, aby dokázali ochránit a ubránit svoje rodiny, svoje přátele a ty z lidí, kteří o to stojí, opravdu nejsou kluci, hrající si na vojáky. Jsou to skuteční vojáci ve válce o budoucnost naší země!

- apt -